Catholic-Hierarchy DC

Mauritius

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
11 Apr 1931 Sergio Cardinal SebastianiPresident Emeritus of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See, Roman Curia
16 May 1931 Archbishop Blasco Francisco CollašoApostolic Nuncio Emeritus to South Africa
28 Aug 1940 Archbishop Agostino MarchettoSecretary Emeritus of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
19 Jul 1941 Bishop Maurice Piat, C.S.Sp.Bishop of Port-Louis
13 Aug 1942 Archbishop Adriano BernardiniApostolic Nuncio to Italy
26 Apr 1946 Archbishop Augustine KasujjaApostolic Nuncio to Nigeria
27 Jun 1948 Archbishop Bruno Musar˛Apostolic Nuncio to Cuba
24 Jun 1950 Bishop Alain HarelVicar Apostolic of Rodrigues
21 Oct 1958 Archbishop Eugene Martin NugentApostolic Nuncio to Madagascar

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.0, 19 Jun 2013; data: 4 Jul 2013