Catholic-Hierarchy DC

Kuwait

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
21 Jun 1953 Archbishop Giuseppe De AndreaApostolic Nuncio Emeritus to Kuwait
9 May 1954 Bishop Francis George Adeodatus Micallef, O.C.D.Vicar Apostolic Emeritus of Kuwait
29 Sep 1954 Archbishop Luigi ContiApostolic Nuncio Emeritus to Malta
2 Apr 1956 Archbishop Pablo Puente BucesApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
28 Mar 1959 Archbishop Paul-Mounged El-HachemApostolic Nuncio Emeritus to Kuwait
18 Mar 1962 Antonio Maria Cardinal VegliņPresident of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
30 Mar 1969 Bishop Camillo Ballin, M.C.C.I.Vicar Apostolic of Northern Arabia
29 Jun 1987 Archbishop Petar Antun RajičApostolic Nuncio to Kuwait
5 Jul 1995 Bishop Frank Yohana KalabatBishop of Saint Thomas the Apostle of Detroit (Chaldean), USA

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 17 Jun 2014