Catholic-Hierarchy DC

Kuwait

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
17 Dec 1928 Bishop Francis George Adeodatus Micallef, O.C.D.Vicar Apostolic Emeritus of Kuwait
16 Jun 1931 Archbishop Pablo Puente BucesApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
8 Sep 1934 Archbishop Paul-Mounged El-HachemApostolic Nuncio Emeritus to Kuwait
3 Feb 1938 Antonio Maria Cardinal VegliņPresident of the Pontifical Council for the Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
24 Jun 1944 Bishop Camillo Ballin, M.C.C.I.Vicar Apostolic of Northern Arabia
17 Sep 1953 Archbishop Francisco Montecillo PadillaApostolic Nuncio to Kuwait
12 Jun 1959 Archbishop Petar Antun RajičApostolic Nuncio to Angola
13 May 1970 Bishop Frank Yohana KalabatBishop of Saint Thomas the Apostle of Detroit (Chaldean), USA

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_d, v3.1.6, 5 May 2016; Data: 1 Jul 2016