Catholic-Hierarchy DC

Comoros

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
26 Apr 1946 Archbishop Augustine KasujjaApostolic Nuncio to Nigeria
27 Jun 1948 Archbishop Bruno MusaṛApostolic Nuncio to Cuba
20 May 1950 Father Jan Szpilka, S.D.S.Apostolic Administrator Emeritus of Comores
22 Mar 1958 Father Jan Geerits, S.D.S.Apostolic Administrator Emeritus of Comores
21 Oct 1958 Archbishop Eugene Martin NugentApostolic Nuncio to Madagascar
29 Jul 1960 Bishop Charles Mahuza Yava, S.D.S.Vicar Apostolic of Archipelago of the Comores

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2012
code: v2.8.4, 30 Dec 2012; data: 30 Dec 2012