Catholic-Hierarchy DC

Jordan

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
26 Dec 1939 Archbishop Paul Nabil El-SayahCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
24 May 1942 Archbishop Giuseppe LazzarottoApostolic Nuncio Emeritus to Israel
15 Apr 1946 Fernando Cardinal FiloniPrefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples, Roman Curia
20 Jul 1948 Archbishop Maroun Elias Nimeh LahhamAuxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
22 Jul 1951 Archbishop Ghaleb Moussa Abdalla BaderApostolic Nuncio to Dominican Republic
20 Mar 1953 Archbishop Francis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to Kazakhstan
19 Feb 1954 Archbishop Moussa El-Hage, O.A.M.Archbishop of Haifa and the Holy Land {Haifa e Terra Santa} (Maronite), Israel
4 Dec 1955 Archbishop Yasser Hanna AyyashProtosyncellus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek), Palestine
23 Mar 1960 Archbishop Giorgio LinguaApostolic Nuncio to Cuba
14 Nov 1962 Archbishop Alberto Ortega MartínApostolic Nuncio to Jordan
10 Jun 1965 Archbishop Joseph GébaraArchbishop of Petra e Filadelfia (Melkite Greek)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_d, v3.2.2, 28 Apr 2018; Data: 28 Jun 2018

Quantcast