Catholic-Hierarchy DC

Israel

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
13 Mar 1954 Andrea Cardinal Cordero Lanza di MontezemoloArchpriest Emeritus of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}, Roman Curia
21 Nov 1955 Archbishop Pierre Mouallem, S.M.S.P.Archbishop Emeritus of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide] (Melkite Greek)
10 Jul 1960 Archbishop Antonio FrancoApostolic Nuncio Emeritus to Israel
24 Jul 1965 Archbishop Elias ChacourArchbishop Emeritus of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide] (Melkite Greek)
1 Apr 1967 Archbishop Giuseppe LazzarottoApostolic Nuncio to Israel
6 Aug 1967 Archbishop Paul Nabil El-SayahCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
14 Aug 1980 Archbishop Moussa El-Hage, O.A.M.Archbishop of Haifa and the Holy Land {Haifa e Terra Santa} (Maronite)
28 Aug 1983 Archbishop Georges Nicolas Haddad, S.M.S.P.Archbishop of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade} (Melkite Greek), Lebanon
30 Jul 1995 Archbishop George Bacouni (Bakouny)Archbishop of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide] (Melkite Greek)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_d, v3.0.3, 15 Nov 2014; Data: 11 Dec 2014