Catholic-Hierarchy DC

Israel

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
4 Jun 1977 Andrea Cardinal Cordero Lanza di MontezemoloArchpriest Emeritus of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}, Roman Curia
29 Jun 1990 Archbishop Pierre Mouallem, S.M.S.P.Archbishop Emeritus of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide] (Melkite Greek)
26 Apr 1992 Archbishop Antonio FrancoApostolic Nuncio Emeritus to Israel
7 Oct 1994 Archbishop Giuseppe LazzarottoApostolic Nuncio to Israel
5 Oct 1996 Archbishop Paul Nabil El-SayahCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
23 Jun 2002 Archbishop Georges Nicolas Haddad, S.M.S.P.Archbishop of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade} (Melkite Greek), Lebanon
25 Feb 2006 Archbishop Elias ChacourArchbishop Emeritus of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide] (Melkite Greek)
28 Jul 2012 Archbishop Moussa El-Hage, O.A.M.Archbishop of Haifa and the Holy Land {Haifa e Terra Santa} (Maronite)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.9, 27 Jan 2014; data: 28 Jan 2014