Catholic-Hierarchy DC

Israel

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
27 Aug 1925 Andrea Cardinal Cordero Lanza di MontezemoloArchpriest Emeritus of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}, Roman Curia
10 May 1928 Archbishop Pierre Mouallem, S.M.S.P.Archbishop Emeritus of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide] (Melkite Greek)
24 Mar 1937 Archbishop Antonio FrancoApostolic Nuncio Emeritus to Israel
29 Nov 1939 Archbishop Elias ChacourArchbishop Emeritus of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide] (Melkite Greek)
26 Dec 1939 Archbishop Paul Nabil El-SayahCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
24 May 1942 Archbishop Giuseppe LazzarottoApostolic Nuncio to Israel
19 Feb 1954 Archbishop Moussa El-Hage, O.A.M.Archbishop of Haifa and the Holy Land {Haifa e Terra Santa} (Maronite)
24 Jun 1957 Archbishop Georges Nicolas Haddad, S.M.S.P.Archbishop of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade} (Melkite Greek), Lebanon
16 May 1962 Archbishop George Bacouni (Bakouny)Archbishop of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide] (Melkite Greek)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_d, v3.0.3, 15 Nov 2014; Data: 11 Dec 2014