Catholic-Hierarchy DC

Estonia

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
27 May 1979 Archbishop Justo Mullor GarcíaPresident Emeritus of Pontifical Ecclesiastical Academy, Roman Curia
5 Apr 1990 Archbishop Erwin Josef EnderApostolic Nuncio Emeritus to Germany
6 Jan 1994 Archbishop Peter Stephan ZurbriggenApostolic Nuncio to Austria
26 Aug 1999 Archbishop Luigi BonazziApostolic Nuncio to Canada
6 Jan 2003 Archbishop Pedro López QuintanaApostolic Nuncio to Lithuania
10 Sep 2005 Bishop Philippe Jean-Charles JourdanApostolic Administrator of Estonia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 22 Mar 2014