Catholic-Hierarchy DC

Bulgaria

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
2 May 1954 Archbishop Blasco Francisco CollašoApostolic Nuncio Emeritus to South Africa
17 Jul 1966 Archbishop Giuseppe LeanzaApostolic Nuncio Emeritus to Czech Republic
27 Sep 1970 Archbishop Anselmo Guido PecorariApostolic Nuncio Emeritus to Bulgaria
23 May 1971 Bishop Christo ProykovBishop Emeritus of Saint John XXIII of Sofia (Bulgarian)
14 Dec 1974 Archbishop Antonio MenniniOfficial of the Secretariat of State, Roman Curia
9 May 1976 Bishop Gheorghi Ivanov JovčevBishop of Sofia e Plovdiv
5 Aug 1981 Archbishop Luciano SurianiApostolic Nuncio to Bulgaria
11 Oct 1997 Father Petko ValovBishop-Elect of Saint John XXIII of Sofia (Bulgarian)
11 Sep 1999 Bishop Rumen Ivanov StanevAuxiliary Bishop of Sofia e Plovdiv
18 Apr 2009 Bishop Strahil Veselinov KavalenovBishop of Nicopoli

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2024
Code: web_d, v3.4.7, 20 Apr 2024; Data: 25 May 2024