Catholic-Hierarchy DC

Vitaliano Cardinal Visconti

Deceased

Archbishop of Monreale

Cardinal-Priest of Sant’Agnese fuori le mura


Events

DateAgeEventTitle
1618BornMilan
11 Aug 166446.6AppointedTitular Archbishop of Ephesus
15 Feb 166648.1Elevated to CardinalIn Pectore
7 Mar 166749.2Elevated to Cardinal
18 Mar 166951.2InstalledCardinal-Priest of Sant’Agnese fuori le mura
2 Jun 167052.4AppointedArchbishop of Monreale, Italy
7 Sep 167153.7DiedArchbishop of Monreale, Italy

MicroData Summary for Vitaliano Visconti:
Cardinal Vitaliano Visconti (died ) Archbishop of Monreale

  • a cardinal for 5.6 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 15 Feb 1666
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 183

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Nov 2013