Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Tesorieri

Deceased

Bishop of Imola


Events

DateAgeEventTitle
22 Mar 1825BornForli
23 Jan 184822.8Ordained PriestPriest
27 Oct 187146.6AppointedBishop of Imola, Italy
30 Nov 187146.7Ordained BishopBishop of Imola, Italy
2 Apr 190176.0DiedBishop of Imola, Italy

MicroData Summary for Luigi Tesorieri:
Bishop Luigi Tesorieri (born , died ) Bishop of Imola

  • a priest for 53.2 years
  • a bishop for 29.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 320

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013