Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giacinto Subiani, O.P. †

Deceased

Archbishop of Izmir (Smirne)


Events

DateEventTitle
14 Nov 1644AppointedCoadjutor Archbishop of Izmir (Smirne), Turkey
14 Nov 1644AppointedTitular Archbishop of Edessa in OsrhoŽne
29 Sep 1645Ordained BishopTitular Archbishop of Edessa in OsrhoŽne
13 Jul 1648SucceededArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
15 Oct 1656DiedArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey

MicroData Summary for Giacinto Subiani:
Archbishop Giacinto Subiani O.P. (died ) Archbishop of Izmir (Smirne)

  • a bishop for 11.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 319
  • ob/c2+: CB, 16 Mar 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 17 Mar 2014