Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Fernand Palma d’Artois, O.C.D. †

Deceased

Titular Archbishop of Ancyra

Vicar Apostolic of Great Mogul (Mughals)

Titular See: (Pietro Paolo de San Francisco)


Events

DateAgeEventTitle
2 Jan 1623BornNapoli
Sep 1696²73.6AppointedTitular Archbishop of Ancyra
16 Sep 169673.7Ordained BishopTitular Archbishop of Ancyra
20 Sep 169673.7AppointedVicar Apostolic of Great Mogul (Mughals), India
3 Jan 170178.0DiedVicar Apostolic of Great Mogul (Mughals), India

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Fernand Palma d’Artois:
Archbishop Fernand Palma d’Artois O.C.D. (born , died ) Titular Archbishop of Ancyra

  • a bishop for 4.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 84
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1696, Number 27

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.6, 2 May 2015; Data: 2 May 2015