Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre-Macarie Saba

Deceased

Archbishop of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek)


Events

DateAgeEventTitle
14 Feb 1873BornAlep
2 Mar 189724.1Ordained PriestPriest
27 Oct 190330.7AppointedPatriarchal Vicar of Egypt and Sudan (Melkite Greek)
27 Oct 190330.7AppointedTitular Bishop of Palmyra dei Greco-Melkiti
29 Nov 190330.8Ordained BishopTitular Bishop of Palmyra dei Greco-Melkiti
23 Jun 191946.4SelectedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek), Syria
25 Jun 191946.4ConfirmedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek), Syria
28 Jul 194370.5DiedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek), Syria

MicroData Summary for Pierre-Macarie Saba:
Archbishop Pierre-Macarie Saba (born , died ) Archbishop of Alep [Beroea, Halab]

  • a priest for 46.4 years
  • a bishop for 39.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • ob: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • c2+: CB
  • op/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 112, Additions/Corrections (back)
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 45, and Page 286
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1903, Number 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013