Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis-Nestor Renault, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Suifu [Yibin], China

Titular Bishop of Antiphrae


Events

DateAgeEventTitle
14 Apr 1872Born
189320.7ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
27 Jun 189725.2Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
29 Apr 192452.0AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Southern Szechwan {Se-Ciuen Meridionale}, China
29 Apr 192452.0AppointedTitular Bishop of Antiphrae
21 Sep 192452.4Ordained BishopTitular Bishop of Antiphrae
19 Oct 193159.5SucceededVicar Apostolic of Suifu [Yibin], China
28 Oct 194371.5DiedVicar Apostolic of Suifu [Yibin], China

MicroData Summary for Louis-Nestor Renault
Bishop Louis-Nestor Renault M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Suifu [Yibin]

EventPlace
Birth PlaceTramont-Emy, Diocese of Nancy (-Toul), France
Ordained BishopSuifu
Death PlaceSuifu, Vicariate Apostolic of Suifu [Yibin]

  • a priest for 46.3 years
  • a bishop for 19.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1,924, Number 56
  • b: Bishops-In-China.com, 20 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast