Catholic-Hierarchy DC

Reginald Cardinal Pole

Deceased

Archbishop of Canterbury, England

Cardinal-Priest of Santa Maria in Cosmedin


Events

DateAgeEventTitle
3 Mar 1500BornStourton Castle, Staffordshire, England
153635.8Ordained DeaconDeacon
22 Dec 153636.8Elevated to Cardinal
15 Jan 153736.9AppointedCardinal-Deacon of Santi Nereo ed Achilleo
3 May 154040.2AppointedCardinal-Deacon of Santi Vito, Modesto e Crescenzia
10 Dec 154040.8AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Cosmedin
1 Dec 155555.7AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Cosmedin
11 Dec 155555.8AppointedAdministrator of Canterbury, England, Great Britain
155655.8AppointedArchbishop of Canterbury, England, Great Britain
20 Mar 155656.0Ordained PriestPriest of Canterbury, England, Great Britain
22 Mar 155656.1Ordained BishopArchbishop of Canterbury, England, Great Britain
17 Nov 155858.7DiedArchbishop of Canterbury, England, Great Britain

MicroData Summary for Reginald Pole:
Cardinal Reginald Pole (born , died ) Archbishop of Canterbury

  • a priest for 2.7 years
  • a bishop for 2.7 years
  • a cardinal for 21.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 22 Dec 1536
  • b: Fasti Ecclesiae Anglicanae, Volume 1, Page 25
  • ob/c2+: Registrum Sacrum Anglicanum, Page 104

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013