Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Battista Lattanzi

Deceased

Bishop Emeritus of Cittą di Castello


Events

DateAgeEventTitle
5 Jan 1699BornFossombrone
20 Dec 172123.0Ordained PriestPriest
23 Feb 175051.1AppointedBishop of Cittą di Castello, Italy
1 Mar 175051.2Ordained BishopBishop of Cittą di Castello, Italy
23 Feb 178283.1ResignedBishop of Cittą di Castello, Italy

MicroData Summary for Giovanni Battista Lattanzi:
Bishop Giovanni Battista Lattanzi (born ) Bishop Emeritus of Cittą di Castello

Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1775
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013