Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jules Georges Kandela

Deceased

Archbishop Emeritus of Mossul (Syrian)

Titular Archbishop of Seleucia Pieria


Events

DateAgeEventTitle
3 Dec 1889BornMossul
15 Jun 191323.5Ordained PriestPriest
26 Apr 195161.4SelectedAuxiliary Bishop of Mossul (Syrian), Iraq
12 May 195161.4ConfirmedAuxiliary Bishop of Mossul (Syrian), Iraq
12 May 195161.4AppointedTitular Bishop of Cephas
15 Aug 195161.7Ordained BishopTitular Bishop of Cephas
20 Feb 195262.2SelectedArchbishop of Mossul (Syrian), Iraq
7 Mar 195262.3ConfirmedArchbishop of Mossul (Syrian), Iraq
23 Aug 195969.7ResignedArchbishop of Mossul (Syrian), Iraq
23 Aug 195969.7AppointedTitular Archbishop of Seleucia Pieria
15 Apr 198090.4DiedArchbishop Emeritus of Mossul (Syrian), Iraq

MicroData Summary for Jules Georges Kandela:
Archbishop Jules Georges Kandela (born , died ) Archbishop Emeritus of Mossul

  • a priest for 66.8 years
  • a bishop for 28.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 210, Number 17,410
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 77

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013