Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Denys Pierre Hindié

Deceased

Archbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
1 Oct 1896BornOurfa
19 Mar 192023.5Ordained PriestPriest
5 Aug 194952.8AppointedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria
2 Oct 194953.0Ordained BishopArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria
5 Mar 195962.4DiedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria

MicroData Summary for Denys Pierre Hindié:
Archbishop Denys Pierre Hindié (born , died ) Archbishop of Alep [Beroea, Halab]

  • a priest for 39.0 years
  • a bishop for 9.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1951
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 87

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013