Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ildefonso Joaquín Infante y Macías, O.S.B. †

Deceased

Bishop Emeritus of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife


Events

DateAgeEventTitle
31 May 1813BornMoguer
1838¹24.6Ordained PriestPriest of Order of Saint Benedict
23 May 187663.0AppointedApostolic Administrator of Ceuta, Spain
23 May 187663.0AppointedTitular Bishop of Claudiopolis in Isauria
18 Jun 187663.0Ordained BishopTitular Bishop of Claudiopolis in Isauria
4 Mar 187763.8SelectedBishop of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife, Spain
20 Mar 187763.8ConfirmedBishop of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife, Spain
Jan 1882³68.6ResignedBishop of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife, Spain
2 Jul 188875.1DiedBishop Emeritus of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife, Spain

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Ildefonso Joaquín Infante y Macías:
Bishop Ildefonso Joaquín Infante y Macías O.S.B. (born , died ) Bishop Emeritus of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife

  • a priest for 50.5 years
  • a bishop for 12.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 203, and Page 209
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 513

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013