Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph-Claude Excoffier, M.E.P. †

Deceased

Coadjutor Vicar Apostolic Emeritus of Yünnan

Titular Bishop of Metropolis in Asia


Events

DateAgeEventTitle
23 Dec 1861BornSaint Sylvestre, France
188422.0ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
7 Mar 188624.2Ordained DeaconDeacon of La Société des Missions Etrangères
20 Mar 188624.2Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
30 Mar 189533.3AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Yünnan, China
30 Mar 189533.3AppointedTitular Bishop of Metropolis in Asia
18 Aug 189533.7Ordained BishopTitular Bishop of Metropolis in Asia
Jan 1905¹43.0ResignedCoadjutor Vicar Apostolic of Yünnan, China
3 May 192361.4DiedCoadjutor Vicar Apostolic Emeritus of Yünnan, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Joseph-Claude Excoffier:
Bishop Joseph-Claude Excoffier M.E.P. (born , died ) Coadjutor Vicar Apostolic Emeritus of Yünnan

  • a priest for 37.1 years
  • a bishop for 27.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 382

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013