Catholic-Hierarchy DC

Ippolito Cardinal d’Este (I)

Deceased

Administrator of Eger

Cardinal-Deacon of Santa Lucia in Orphea

Administrator of Capua

Administrator of Ferrara

Administrator of Modena

Archpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
20 Mar 1479BornFerrara
21 May 14878.2AppointedAdministrator of Esztergom, Hungary
20 Sep 149314.5Elevated to Cardinal
23 Sep 149314.5InstalledCardinal-Deacon of Santa Lucia in Orphea
8 Nov 149718.6AppointedAdministrator of Milano {Milan}, Italy
20 Dec 149718.8AppointedAdministrator of Eger, Hungary
Sep 150122.4AppointedArchpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}
20 Jul 150223.3AppointedAdministrator of Capua, Italy
8 Oct 150324.6AppointedAdministrator of Ferrara, Italy
150727.8AppointedAdministrator of Modena, Italy
20 May 151940.2ResignedAdministrator of Milano {Milan}, Italy
3 Sep 152041.5DiedAdministrator of Eger, Hungary

MicroData Summary for Ippolito d’Este (I):
Cardinal Ippolito d’Este (I) (born , died ) Administrator of Eger

  • a cardinal for 27.0 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 20 Sep 1493

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013