Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Briganti

Deceased

Bishop Emeritus of Orvieto

Titular Archbishop of Apamea in Syria


Events

DateAgeEventTitle
10 Nov 1817BornCastel Martiniano
5 Jun 184123.5Ordained PriestPriest
27 Oct 187153.9AppointedBishop of Orvieto, Italy
19 Nov 187154.0Ordained BishopBishop of Orvieto, Italy
2 Oct 188264.8ResignedBishop of Orvieto, Italy
2 Oct 188264.8AppointedTitular Archbishop of Apamea in Syria
2 Aug 190688.7DiedBishop Emeritus of Orvieto, Italy

MicroData Summary for Antonio Briganti:
Archbishop Antonio Briganti (born , died ) Bishop Emeritus of Orvieto

  • a priest for 65.1 years
  • a bishop for 34.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 118, Number 10,548
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 111, and Page 575

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015