Catholic-Hierarchy DC

Vincenzo Cardinal Bichi

Deceased

Cardinal-Bishop of Frascati


Events

DateAgeEventTitle
2 Feb 1668BornSiena, Italy
26 Apr 169931.2Ordained PriestPriest
11 Dec 170234.9AppointedTitular Archbishop of Laodicea in Phrygia
5 Jan 170334.9AppointedApostolic Nuncio to Switzerland
14 Sep 170941.6AppointedApostolic Nuncio to Portugal
172051.9ResignedApostolic Nuncio to Portugal
24 Sep 173163.6Elevated to Cardinal
31 Mar 173264.2InstalledCardinal-Priest of San Pietro in Montorio
16 Dec 173769.9AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Panisperna
29 Aug 174072.6AppointedCardinal-Priest of San Matteo in Merulana
20 May 174375.3AppointedCardinal-Priest of San Silvestro in Capite
23 Sep 174375.6AppointedCardinal-Bishop of Sabina
10 Apr 174779.2AppointedCardinal-Bishop of Frascati
11 Feb 175082.0DiedCardinal-Bishop of Frascati

MicroData Summary for Vincenzo Bichi:
Cardinal Vincenzo Bichi (born , died ) Cardinal-Bishop of Frascati

  • a priest for 50.8 years
  • a cardinal for 18.4 years

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013