Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre Aziz Ho

Deceased

Bishop of Zaku (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
6 Apr 1866BornMossul
1890¹23.7Ordained PriestPriest
25 Jan 191043.8SelectedBishop of Salmas {Shahpour} (Chaldean), Iran
25 Feb 191043.9ConfirmedBishop of Salmas {Shahpour} (Chaldean), Iran
15 Aug 191044.4Ordained BishopBishop of Salmas {Shahpour} (Chaldean), Iran
16 Jan 192457.8ResignedBishop of Salmas {Shahpour} (Chaldean), Iran
16 Jan 192457.8AppointedTitular Bishop of Arad
15 Oct 192761.5SelectedCoadjutor Bishop of Zaku (Chaldean), Iraq
19 Dec 192761.7ConfirmedCoadjutor Bishop of Zaku (Chaldean), Iraq
3 Aug 192963.3SucceededBishop of Zaku (Chaldean), Iraq
21 Jan 193770.8DiedBishop of Zaku (Chaldean), Iraq

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Pierre Aziz Ho:
Bishop Pierre Aziz Ho (born , died ) Bishop of Zaku

  • a priest for 47.1 years
  • a bishop for 26.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,363
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1910, Number 61

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013