Catholic-Hierarchy DC

Namibia

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
5 Nov 1977 Archbishop Blasco Francisco CollašoApostolic Nuncio Emeritus to South Africa
23 Mar 1985 Manuel Cardinal Monteiro de CastroMajor Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary, Roman Curia
22 May 1994 Bishop Joseph Shipandeni Shikongo, O.M.I.Vicar Apostolic of Rundu
7 Feb 1999 Archbishop Liborius Ndumbukuti Nashenda, O.M.I.Archbishop of Windhoek
16 Oct 1999 Archbishop Mario Roberto CassariApostolic Nuncio to South Africa
6 Sep 2006 Archbishop James Patrick GreenApostolic Nuncio to Peru
14 Jul 2007 Bishop Philipp P÷llitzer, O.M.I.Bishop of Keetmanshoop

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 21 Sep 2013