Catholic-Hierarchy DC

Macedonia, The Former Yugoslav Republic of

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
28 Mar 1959 Archbishop Edmond Y. FarhatApostolic Nuncio Emeritus to Austria
19 Mar 1960 Santos Cardinal Abril y CastellóArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
17 Dec 1961 Archbishop Janusz BolonekApostolic Nuncio Emeritus to Bulgaria
17 Jul 1966 Archbishop Giuseppe LeanzaApostolic Nuncio to Czech Republic
27 Sep 1970 Archbishop Anselmo Guido PecorariApostolic Nuncio to Bulgaria
6 Apr 1986 Bishop Kiro StojanovBishop of Skopje
15 Aug 1989 Bishop Lucjan AvgustiniBishop of Sapė, Albania
15 Aug 1989 Bishop Dodė GjergjiApostolic Administrator of Prizren, Serbia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 11 Jul 2014