Catholic-Hierarchy DC

Macedonia, The Former Yugoslav Republic of

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
16 Jun 1985 Santos Cardinal Abril y CastellóArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
20 Oct 1989 Archbishop Janusz BolonekApostolic Nuncio Emeritus to Bulgaria
20 Oct 1989 Archbishop Edmond Y. FarhatApostolic Nuncio Emeritus to Austria
22 Sep 1990 Archbishop Giuseppe LeanzaApostolic Nuncio to Czech Republic
1 May 1999 Bishop Kiro StojanovBishop of Skopje
5 Jan 2006 Bishop Dodė GjergjiApostolic Administrator of Prizren, Serbia
5 Jan 2007 Bishop Lucjan AvgustiniBishop of Sapė, Albania

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 16 Apr 2014