Catholic-Hierarchy DC

Macedonia, The Former Yugoslav Republic of

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
20 May 1933 Archbishop Edmond Y. FarhatApostolic Nuncio Emeritus to Austria
21 Sep 1935 Santos Cardinal Abril y CastellóArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
6 Dec 1938 Archbishop Janusz BolonekApostolic Nuncio Emeritus to Bulgaria
2 Jan 1943 Archbishop Giuseppe LeanzaApostolic Nuncio to Czech Republic
19 May 1946 Archbishop Anselmo Guido PecorariApostolic Nuncio to Bulgaria
9 Apr 1959 Bishop Kiro StojanovBishop of Skopje
16 Jan 1963 Bishop Dodė GjergjiApostolic Administrator of Prizren, Serbia
28 Aug 1963 Bishop Lucjan AvgustiniBishop of Sapė, Albania

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 11 Jul 2014