Catholic-Hierarchy DC

Luxembourg

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
28 Jun 1947 Archbishop Giovanni MorettiApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
28 Feb 1959 Archbishop Karl-Josef RauberApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
29 Jun 1960 Archbishop Fernand FranckArchbishop Emeritus of Luxembourg
8 Oct 1961 Archbishop Pier Luigi CelataVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber, Roman Curia
19 Mar 1966 Archbishop Giacinto BerlocoApostolic Nuncio to Belgium
21 Apr 1990 Archbishop Jean-Claude Hollerich, S.J.Archbishop of Luxembourg

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.6, 1 Jan 2014; data: 10 Jan 2014