Catholic-Hierarchy DC

Luxembourg

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
24 Oct 1971 Archbishop Giovanni MorettiApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
6 Jan 1983 Archbishop Karl-Josef RauberApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
6 Jan 1986 Archbishop Pier Luigi CelataVice-Chamberlain Emeritus of the Apostolic Chamber, Roman Curia
5 Apr 1990 Archbishop Giacinto BerlocoApostolic Nuncio to Belgium
2 Feb 1991 Archbishop Fernand FranckArchbishop Emeritus of Luxembourg
16 Oct 2011 Archbishop Jean-Claude Hollerich, S.J.Archbishop of Luxembourg

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_d, v3.0.4, 18 Dec 2014; Data: 20 Dec 2014