Catholic-Hierarchy DC

Jordan

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
1 Apr 1967 Archbishop Giuseppe LazzarottoApostolic Nuncio Emeritus to Israel
6 Aug 1967 Archbishop Paul Nabil El-SayahCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
3 Jul 1970 Fernando Cardinal FiloniPrefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples, Roman Curia
24 Jun 1972 Archbishop Maroun Elias Nimeh LahhamAuxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
13 Jun 1975 Archbishop Ghaleb Moussa Abdalla BaderApostolic Nuncio to Dominican Republic
3 Jun 1978 Archbishop Francis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to Kazakhstan
14 Aug 1980 Archbishop Moussa El-Hage, O.A.M.Archbishop of Haifa and the Holy Land {Haifa e Terra Santa} (Maronite), Israel
10 Nov 1984 Archbishop Giorgio LinguaApostolic Nuncio to Cuba
12 Jul 1987 Archbishop Yasser Hanna AyyashProtosyncellus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek), Palestine
28 Apr 1990 Archbishop Alberto Ortega MartínApostolic Nuncio to Jordan
10 Jul 1993 Archbishop Joseph GébaraArchbishop of Petra e Filadelfia (Melkite Greek)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_d, v3.2.2, 28 Apr 2018; Data: 28 Jun 2018

Quantcast