Catholic-Hierarchy DC

Jordan

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
7 Oct 1994 Archbishop Giuseppe LazzarottoApostolic Nuncio Emeritus to Israel
5 Oct 1996 Archbishop Paul Nabil El-SayahCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
19 Mar 2001 Fernando Cardinal FiloniPrefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples, Roman Curia
2 Oct 2005 Archbishop Maroun Elias Nimeh LahhamAuxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
25 Jun 2006 Archbishop Francis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to Kazakhstan
13 Oct 2007 Archbishop Yasser Hanna AyyashProtosyncellus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek), Palestine
17 Jul 2008 Archbishop Ghaleb Moussa Abdalla BaderApostolic Nuncio to Dominican Republic
9 Oct 2010 Archbishop Giorgio LinguaApostolic Nuncio to Cuba
28 Jul 2012 Archbishop Moussa El-Hage, O.A.M.Archbishop of Haifa and the Holy Land {Haifa e Terra Santa} (Maronite), Israel
21 Dec 2013 Archbishop Joseph GébaraArchbishop of Petra e Filadelfia (Melkite Greek)
10 Oct 2015 Archbishop Alberto Ortega MartínApostolic Nuncio to Jordan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_d, v3.2.2, 28 Apr 2018; Data: 28 Jun 2018

Quantcast