Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giacinto Zanobetti, O.P. †

Deceased

Bishop of Kotor (Cattaro)


Events

DateAgeEventTitle
1 Jun 1679BornIadren
27 Aug 170223.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
27 Jun 171839.0AppointedBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro
10 Jul 171839.1Ordained BishopBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro
10 Aug 174263.1DiedBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro

MicroData Summary for Giacinto Zanobetti:
Bishop Giacinto Zanobetti O.P. (born , died ) Bishop of Kotor (Cattaro)

  • a priest for 39.9 years
  • a bishop for 24.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 151

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015