Catholic-Hierarchy DC

Guido Ascanio Cardinal Sforza di Santa Fiora

Deceased

Chamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber

Cardinal-Deacon of Santa Maria in Via Lata

Archpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
22 Nov 1518Born
12 Nov 15289.9AppointedBishop of Corneto (Tarquinia) e Montefiascone, Italy
18 Dec 153416.0Elevated to Cardinal
18 Dec 153416.0AppointedCardinal-Deacon of Santi Vito, Modesto e Crescenzia
13 Aug 153516.7AppointedAdministrator of Parma, Italy
22 Oct 153718.9AppointedChamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber
5 Dec 153719.0AppointedAdministrator of Narni, Italy
11 Jan 153819.1ResignedAdministrator of Narni, Italy
31 May 154021.5AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Cosmedin
10 Dec 154022.0AppointedCardinal-Deacon of Sant’Eustachio
6 Apr 154122.3AppointedTitular Patriarch of Alexandria {Alessandria}
20 May 154122.4ResignedTitular Patriarch of Alexandria {Alessandria}
24 Nov 154224.0AppointedAdministrator of Anglona, Italy
20 Dec 154224.0ResignedAdministrator of Anglona, Italy
154324.1AppointedArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
4 Jun 154829.5ResignedBishop of Corneto (Tarquinia) e Montefiascone, Italy
9 Mar 155233.2AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Via Lata
26 Apr 156041.4ResignedAdministrator of Parma, Italy
6 Oct 156445.8DiedChamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber

MicroData Summary for Guido Ascanio Sforza di Santa Fiora (VIAF: 33156187)
Guido Ascanio Cardinal Sforza di Santa Fiora (born , died ) Chamberlain (Camerlengo) of Apostolic Chamber

EventPlace
Birth PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceMontefiascone, Diocese of Corneto (Tarquinia) e Montefiascone, Italy

  • a cardinal for 29.8 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 18 Dec 1534
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 3, Page 270, and Page 102
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 3, Page 248, and Page 253
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 3, Page 110
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1,528, Number 29*

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast