Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pietro Savastano, O.F.M. †

Deceased

Bishop of Castellammare di Stabia


Events

DateAgeEventTitle
Oct 1660BornNapoli
30 May 168524.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
23 Sep 172262.0AppointedBishop of Castellammare di Stabia, Italy
27 Sep 172262.0Ordained BishopBishop of Castellammare di Stabia, Italy
Aug 172766.8DiedBishop of Castellammare di Stabia, Italy

MicroData Summary for Pietro Savastano:
Bishop Pietro Savastano O.F.M. Bishop of Castellammare di Stabia

  • a priest for 42.2 years
  • a bishop for 4.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 149

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013