Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Pettorelli Lalatta

Deceased

Bishop of Parma


Events

DateAgeEventTitle
12 Feb 1712BornParma
31 Mar 173624.1Ordained PriestPriest
15 Dec 176048.8AppointedBishop of Parma, Italy
21 Dec 176048.9Ordained BishopBishop of Parma, Italy
2 May 178876.2DiedBishop of Parma, Italy

MicroData Summary for Francesco Pettorelli Lalatta:
Bishop Francesco Pettorelli Lalatta (born , died ) Bishop of Parma

  • a priest for 52.1 years
  • a bishop for 27.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi
  • c34: CB, 13 May 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013