Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Vincenzo Massi

Deceased

Bishop Emeritus of Gubbio

Titular Archbishop of Thessalonica


Events

DateAgeEventTitle
22 Jul 1781BornSant’Elpidio
16 Jun 180523.9Ordained DeaconDeacon
23 Jun 180523.9Ordained PriestPriest
27 Jun 182139.9AppointedBishop of Gubbio, Italy
1 Jul 182139.9Ordained BishopBishop of Gubbio, Italy
22 Nov 183958.3ResignedBishop of Gubbio, Italy
22 Nov 183958.3AppointedTitular Archbishop of Thessalonica
10 Jan 184159.5DiedBishop Emeritus of Gubbio, Italy

MicroData Summary for Vincenzo Massi:
Archbishop Vincenzo Massi (born , died ) Bishop Emeritus of Gubbio

  • a priest for 35.5 years
  • a bishop for 19.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1838
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 189, and Page 367

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013