Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph-François Gualtieri

Deceased

Bishop of Vaison


Events

DateAgeEventTitle
18 Nov 1659BornCarpentras
22 Mar 169232.3Ordained PriestPriest
19 Feb 170343.3AppointedBishop of Vaison, France
4 Mar 170343.3Ordained BishopBishop of Vaison, France
21 Oct 170343.9InstalledBishop of Vaison, France
20 Nov 172364.0DiedBishop of Vaison, France

MicroData Summary for Joseph-François Gualtieri:
Bishop Joseph-François Gualtieri (born , died ) Bishop of Vaison

  • a priest for 31.7 years
  • a bishop for 20.7 years

Source(s):
  • b: Les Évèques et les Archevèques de France
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 406

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013