Catholic-Hierarchy DC

Kasimir Johann Baptist Cardinal von Häffelin

Deceased

Cardinal-Priest of Sant’Anastasia


Events

DateAgeEventTitle
3 Jan 1737BornMinfeld
24 Sep 176326.7Ordained PriestPriest of Speyer, Germany
28 Sep 178750.7AppointedTitular Bishop of Chersonesus in Creta
11 Nov 178750.9Ordained BishopTitular Bishop of Chersonesus in Creta
6 Apr 181881.3AppointedCardinal-Priest of Santa Sabina
6 Apr 181881.3Elevated to Cardinal
19 Apr 182285.3AppointedCardinal-Priest of Sant’Anastasia
27 Aug 182790.6DiedCardinal-Priest of Sant’Anastasia

MicroData Summary for Kasimir Johann Baptist von Häffelin:
Cardinal Kasimir Johann Baptist von Häffelin (born , died ) Cardinal-Priest of Sant’Anastasia

  • a priest for 63.9 years
  • a bishop for 39.8 years
  • a cardinal for 9.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 167, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 15 Jan 2014