Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre de Glory

Deceased

Titular Bishop of Macri

Titular See: (Vicar/Haiti)


Events

DateAgeEventTitle
1 Jan 1778BornSaint-Amans-Valtoret, France
1810¹32.0Ordained PriestPriest
14 Jul 182042.5AppointedVicar Apostolic
14 Jul 182042.5AppointedTitular Bishop of Macri
16 Jul 182042.5Ordained BishopTitular Bishop of Macri
21 Aug 182143.6DiedVicar Apostolic

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Pierre de Glory
Bishop Pierre de Glory (born , died ) Titular Bishop of Macri

  • a priest for 11.6 years
  • a bishop for 1.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 248
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1820, Number 33

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 21 May 2016