Catholic-Hierarchy DC

Jorge Cardinal da Costa

Deceased

Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina


Events

DateAgeEventTitle
1406¹BornAlpedrinha
6 Mar 146357.2AppointedBishop of Évora, Portugal
26 Nov 146458.9AppointedArchbishop of Lisboa {Lisbon}, Portugal
18 Dec 147671.0Elevated to Cardinal
15 Jan 147771.0InstalledCardinal-Priest of Santi Marcellino e Pietro
8 Nov 148478.9AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
1486²80.0AppointedArchbishop of Braga, Portugal
1488²82.0ResignedArchbishop of Braga, Portugal
15 Oct 148983.8AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina
10 Oct 149185.8AppointedCardinal-Bishop of Albano
28 Jun 150094.5ResignedArchbishop of Lisboa {Lisbon}, Portugal
14 May 150195.4AppointedCardinal-Bishop of Frascati
10 Apr 150397.3AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
18 Sep 1508102.7DiedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ² Month Uncertain

MicroData Summary for Jorge da Costa:
Cardinal Jorge da Costa (died ) Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

  • a cardinal for 31.8 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 18 Dec 1476

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013