Catholic-Hierarchy DC

Georges Cardinal d’Armagnac

Deceased

Archbishop Emeritus of Tours

Cardinal-Priest of San Nicola in Carcere

Administrator of Toulouse


Events

DateAgeEventTitle
1501BornGascogne
19 Jan 153029.0AppointedBishop of Rodez, France
25 Jan 153130.0Ordained BishopBishop of Rodez, France
17 Jun 153635.4AppointedAdministrator of Vabres, France
3 Jul 153635.5AppointedBishop of Vabres, France
19 Dec 154443.9Elevated to Cardinal
9 Jan 154544.0InstalledCardinal-Priest of Santi Giovanni e Paolo
13 Jan 154847.0AppointedArchbishop of Tours, France
6 Apr 155150.2ResignedArchbishop of Tours, France
12 Jun 155655.4AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina
156160.0ResignedBishop of Rodez, France
6 Jul 156261.5AppointedCardinal-Priest of San Nicola in Carcere
31 Aug 156261.6AppointedAdministrator of Toulouse, France
6 Jan 157776.0AppointedAdministrator of Avignon, France
5 Nov 158281.8ResignedAdministrator of Toulouse, France
8 Jun 158483.4AppointedAdministrator of Toulouse, France
10 Jul 158584.5DiedArchbishop Emeritus of Tours, France

MicroData Summary for Georges d’Armagnac:
Georges Cardinal d’Armagnac (died ) Archbishop Emeritus of Tours

  • a bishop for 54.4 years
  • a cardinal for 40.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 19 Dec 1544
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 195, Number 15,805
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 3, Page 127, and Page 325

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015