Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Fabio Colloredo, C.O. †

Deceased

Archbishop of Lucca


Events

DateAgeEventTitle
15 Feb 1672BornColloredo
16 Jul 169220.4ProfessedMember of Confederation of Oratorians of St. Philip Neri
7 Apr 169624.1Ordained PriestPriest of Confederation of Oratorians of St. Philip Neri
19 Nov 173159.8AppointedArchbishop of Lucca, Italy
16 Dec 173159.8Ordained BishopArchbishop of Lucca, Italy
15 Nov 174270.8DiedArchbishop of Lucca, Italy

MicroData Summary for Fabio Colloredo:
Archbishop Fabio Colloredo C.O. (born , died ) Archbishop of Lucca

  • a priest for 46.6 years
  • a bishop for 10.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1742
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 265

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013