Catholic-Hierarchy DC

Archbishop François Marie-Dominique Berré, O.P. †

Deceased

Archbishop of Baghdad, Iraq

Apostolic Delegate to Mesopotamia, Kurdistan, and Lesser Armenia


Events

DateAgeEventTitle
15 Sep 1857Born
7 Nov 187821.1First VowsMember of Order of Friars Preachers
9 Nov 187922.1ProfessedMember of Order of Friars Preachers
20 Aug 188224.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
1907²49.2AppointedSuperior of Mossul, Iraq
9 Aug 192163.9AppointedArchbishop of Baghdad, Iraq
19 Mar 192264.5Ordained BishopArchbishop of Baghdad, Iraq
19 Sep 192265.0AppointedApostolic Delegate to Mesopotamia, Kurdistan, and Lesser Armenia, Iraq
4 Apr 192971.5DiedArchbishop of Baghdad, Iraq

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for François Marie-Dominique Berré
Archbishop François Marie-Dominique Berré O.P. (born , died ) Archbishop of Baghdad

EventPlace
Birth PlaceSaint-Méen-le-Grand, France
Ordained PriestVolders
Ordained BishopDominican, Church, Mossul, Mission "Sui Iuris" of Mossul
Death PlaceMossul, Mission "Sui Iuris" of Mossul

  • a priest for 46.6 years
  • a bishop for 7.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1922, Number 7
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 76
  • c1: CB, 9 Mar 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 10 Mar 2021

Quantcast