Catholic-Hierarchy DC

Andouin Cardinal Aubert

Deceased

Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)


Events

DateEventTitle
12 Sep 1349AppointedBishop of Paris, France
20 Dec 1350AppointedBishop of Auxerre, France
30 Jan 1353AppointedBishop of Maguelonne, France
15 Feb 1353Elevated to Cardinal
15 Feb 1353AppointedCardinal-Priest of Santi Giovanni e Paolo
Jan 1354ResignedBishop of Maguelonne, France
Jul 1361AppointedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)
10 May 1363DiedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

MicroData Summary for Andouin Aubert:
Cardinal Andouin Aubert (died ) Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

  • a cardinal for 10.2 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 15 Feb 1353

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013