Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ascanio Argelati

Deceased

Bishop of Cittą della Pieve


Events

DateAgeEventTitle
26 Jan 1676BornBologna
24 Jun 170024.4Ordained PriestPriest
27 Jun 173559.4AppointedBishop of Cittą della Pieve, Italy
3 Jul 173559.4Ordained BishopBishop of Cittą della Pieve, Italy
23 Jun 173862.4DiedBishop of Cittą della Pieve, Italy

MicroData Summary for Ascanio Argelati:
Bishop Ascanio Argelati (born , died ) Bishop of Cittą della Pieve

  • a priest for 38.0 years
  • a bishop for 3.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 168

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013