Catholic-Hierarchy DC

Mongolia

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
22 Jul 1962 Archbishop Giovanni Battista MorandiniApostolic Nuncio Emeritus to Syria
20 Feb 1966 Archbishop Osvaldo PadillaApostolic Nuncio Emeritus to Korea
11 Apr 1974 Archbishop Emil Paul TscherrigApostolic Nuncio to Italy
26 May 1984 Archbishop Alfred XuerebApostolic Nuncio to Korea
26 May 2001 Bishop Giorgio Marengo, I.M.C.Prefect of Ulaanbaatar

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.5, 7 Apr 2021; Data: 7 Apr 2021

Quantcast