Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nathanael Nizar Wadih Semaan

Archbishop of Adiabene (Syrian), Iraq


Events

DateAgeEventTitle
1 Jan 1965 Born
2 Jun 199126.4Ordained DeaconDeacon
1 Nov 199126.8Ordained PriestPriest
27 Mar 201954.2ConfirmedCoadjutor Archbishop of Mossul (Syrian), Iraq
7 Jun 201954.4Ordained BishopCoadjutor Archbishop of Mossul (Syrian), Iraq
28 Jun 201954.4AppointedArchbishop of Adiabene (Syrian), Iraq
24 Aug 201954.6InstalledArchbishop of Adiabene (Syrian), Iraq

MicroData Summary for Nathanael Nizar Wadih Semaan
Archbishop Nathanael Nizar Wadih Semaan (born ) Archbishop of Adiabene

EventPlace
Birth PlaceQaraqosh
Ordained PriestQaraqosh
Ordained BishopMost Pure Virgin Mary, Church, Qaraqosh

Please contact the Archbishop through the Archeparchy of Adiabene (Syrian).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 27 Mar 2019
  • ob/c2: CB, 27 Mar 2019
  • c34: CB, 7 Jun 2019
  • ab: CB, 8 Jul 2019
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 240, Number 20,159
  • i: CB, 25 Aug 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 15 May 2021

Quantcast